روانشناسی پشت طراحی ( Architectural Psychology ) از 2 منظر ساختمانی و شهری

Architectural Psychology

مقدمه

انسان‌ها محصول ژن‌ها و محیط اطراف خود هستند. در حالی که ما اغلب جنبه ژنتیکی معادله را در نظر می‌گیریم، در مورد ساختمان‌هایی که در آنها زندگی می‌کنیم یا به طور روزمره در کنار آنها حرکت می‌کنیم چطور؟ برای بررسی این موضوع به شاخه‌ای از علم ساختمان یعنی Architectural Psychology یا به‌عبارتی روانشناسی معماری می‌پردازیم.

به نظر می‌رسد که طراحی معماری می‌تواند تأثیرات مختلفی بر طرز تفکر، احساس و رفتار ما داشته باشد. این از یک زمینه تحقیقاتی نسبتاً جدید به نام روانشناسی معماری (اغلب به عنوان شاخه‌ای از روانشناسی محیطی توصیف می‌شود) ناشی می‌شود که تعامل بین انسان و محیط ساخته بشر را بررسی می‌کند.

Architectural Psychology

روانشناسان مشهوری مانند دکتر کالین الارد از طریق چندین مطالعه تحقیقاتی نشان داده‌اند که محیط ساخته بشر می‌تواند اثرات مثبت و منفی بر سلامت روان و به‌صورت کلی بر کیفیت زندگی داشته باشد. به‌عنوان مثال، ایشان در مطالعات خود متوجه شد که شرکت‌کنندگان هنگام بازدید از یک فضای سبز در تور نیویورک سیتی بالاترین سطح از رفتارهای مثبت را نشان می‌دهند. همانطور که تحقیقات بیشتری از این زمینه منتشر می‌شود، در نتیجه آن گروه‌هایی از معماران، طراحان و دانشمندان با هم کار می‌کنند تا ساختمان‌هایی بسازند که سلامت روانی ما را در نظر بگیرند.

از نور و رنگ دیوار گرفته تا پنجره‌ها و فضاهای سبز، تعداد بسیار زیادی از عناصر وجود دارند که در مسائل روحی و روانی انسان نقش اساسی دارند. برای نشان دادن این موضوع، ما یک اینفوگرافیک در زیر ایجاد کردیم که بر اثرات مثبت طراحی ساختمان بر روی انسان تمرکز دارد.

فضای داخلی ساختمان

Architectural Psychology
 1.  تابش نور طبیعی از طریق پنجره سلامت روان را بهبود می‌بخشد. طبق یک مطالعه قرار گرفتن بیشتر در معرض نور سفید در طول روز منجر به 46 دقیقه خواب بیشتر در طول شب  شده که این عامل سلامت روان را بهبود می‌بخشد.
 2. نورپردازی با استفاده از رنگ‌های سردتر شما را شادتر می‌کند. یک مطالعه دانشگاهی نشان داده که کارگرانی که حین کار در معرض نور آبی قرار گرفته بودند، احساس شادی و هوشیاری بیشتری داشتند.
 3. دیوار آبی رنگ الهام‌بخش تخیلات انسان است. یک مطالعه نشان داد که قدرت تخیل شرکت کنندگان در اتاق های آبی دو برابر بیشتر از اتاق‌های قرمز بوده است.
 4. استفاده از دکوراسیون داخلی آبی رنگ برای مطالعه مناسب‌تر است. طبق نتایج یک مطالعه، رنگ آبی برای دکوراسیون داخلی نسبت به رنگ‌های گرم‌ باعث افزایش فعالیت مغز برای مطالعه می‌شود.
 5. سقف‌های بلند تفکر انتزاعی را تقویت می‌کنند. اتاق‌هایی با سقف‌های بلندتر افراد را به سمت تفکر انتزاعی‌تر سوق می‌دهند.
 6. برای افزایش دقت، استفاده از دیوارهای قرمز رنگ توصیه می‌شود. یک مطالعه نشان داد مهارت‌هایی که نیاز به توجه به جزئیات دارند، هنگامی که کاربران با دیوارهایی به رنگ علامت توقف (قرمز) احاطه شده‌اند، تقویت می‌شود.
 7. فضاهای کوچکتر به تمرکز روی جزئیات کمک می‌کنند. فضاهایی که دیوارهایی با ارتفاع کمتر و به‌عبارتی سقف‌های پایین‌تر دارند، به تمرکز بیشتر بر روی مسائل خاص کمک کنند.
 8. گیاهان باعث تقویت روحیه و حافظه می‌شوند. وجود گیاهان در یک اتاق می‌تواند اخلاق، رفتار و تمرکز را بهبود بخشد.
Architectural Psychology

نمای بیرونی ساختمان

Architectural Psychology
 • طرح‌های پیچیده مثبت اندیشی را ترویج می‌کنند. نماهای پیچیده (دیوارهای خارجی) تأثیر مثبتی بر افراد می‌گذارد در حالی که نماهای یکنواخت باعث خستگی می‌شود.
Architectural Psychology
 • خطوط منحنی استرس را کاهش می‌دهند. در حوزه‌های غیر از معماری نیز، وجود اشکال منحنی در طراحی ساختمان‌ها را خوشایند و استرس‌زدا می‌دانند.
Architectural Psychology
 • ساختمان‌های بلندتر ریسک مالی را تشدید می‌کنند. مشخص شده که افرادی که در طبقات پایین‌تر هستند نسبت به افرادی که در طبقات بالاتر هستند، خطرات مالی کمتری را متحمل می‌شوند.
Architectural Psychology
 • دسترسی به بام‌های سبز استرس را کاهش می‌دهد. دسترسی مستقیم به طبیعت (مانند پشت‌بام‌های سبز) می‌تواند افسردگی را از بین برده و سطح استرس را کاهش دهد.
Architectural Psychology
 • زمینه‌های اجتماعی شدن باعث ارتقاء و بهبود عملکرد می‌شود. در یک مطالعه، از نظر شرکت‌کنندگانی که 10 دقیقه وقت خود را صرف معاشرت کردند، نسبت به وقتی که 10 دقیقه را صرف انجام پازل و مطالعه کردند، مزایای مشابهی برای حافظه حاصل شد.

طراحی شهری

Architectural Psychology
 • منظره درختان و آسمان استرس را کاهش می‌دهد. یک مطالعه نشان داده که منظره‌های باز درختان و آسمان می‌تواند احساس غم‌انگیز و گرفته ساختمان‌های بلند را کاهش دهد.
 • محیط‌های طبیعی افکار مخرب را کاهش می‌دهند. شرکت کنندگانی که در یک محیط طبیعی قدم زدند، کاهش افکار منفی و تسکین نسبی را نشان دادند.

تعیین اینکه آیا چیزی به عنوان یک ساختمان “عالی و بی‌نقص” وجود دارد یا خیر، دشوار است، اما معماران و شهرسازان به سرعت در حال بررسی چگونگی تأثیر طراحی آنها بر روی افراد دیگر هستند. چه معمار باشید و چه صرفاً یک ساکن در ساختمان، نکاتی وجود دارد که باید به خاطر داشته باشید تا مطمئن شوید که در محیط ساخته شده شادترین و سالم‌ترین حالت خود را دارید.

برای شروع، دسترسی مستقیم به طبیعت کلید شادی و رفاه کلی است. پنجره‌های بزرگ نه تنها منظره‌ای از فضای باز را فراهم می‌کنند، بلکه اجازه می‌دهند آفتاب فراوانی از آن عبور کند و نور طبیعی نقش مهمی در آسایش روانی ایفا می‌کند. با توجه به اینکه ما تقریباً 87 درصد از زمان خود را در داخل خانه سپری می‌کنیم، نزدیکی به پارک‌های شهری و سایر محیط‌های طبیعی نیز می‌تواند یک راه فرار سالم از حضور داخل خانه در تمام طول روز فراهم کند.

روانشناسی طراحی ساختمان در بیمارستان‌ها

علاوه بر انبوهی از مزایای روانشناختی، چندین مزیت خاص مراقبت‌های درمانی در رابطه با طراحی ساختمان وجود دارد. یک بار دیگر، دسترسی به طبیعت می‌تواند به طور مستقیم بر احساس مردم تأثیر بگذارد و تا آنجا پیش رود که در مطالعات تحقیقاتی متعدد، زمان بهبودی بیمار را تسریع بخشد.

مزایای خاص برای فضاهای درمانی

 1. دسترسی به نور روز فشار خون را کاهش می‌دهد. دسترسی مستقیم به نور روز، فشار خون را کاهش می‌دهد و منجر به اقامت کوتاه‌تر در بیمارستان می‌شود.
 2. طرح‌های آشنا به بهبود بیماری زوال عقل کمک می‌کند. تحقیقات نشان داده است که فضاهای آشنا باعث بهبود خلق و خو، کاهش بی‌قراری و بهبود کیفیت خواب بیماران مبتلا به زوال می‌شود.
 3. طرح‌های تازه بازسازی شده زمان بازیابی سلامتی را سرعت می‌بخشند. بیماران در بخش‌هایی با معماری جدیدتر میانگین اقامت کوتاه‌تری در بخش‌های روانپزشکی داشته‌اند.
 4. پنجره مشرف به فضای سبز زمان بهبود بیمار را سریع‌تر می‌کند. طبق بررسی‌ها بیمارانی که درختان را بیرون از پنجره می‌دیدند در مقایسه با بیمارانی که دیوارهای ساختمانی آجری را دیدند، سریع‌تر از بیمارستان مرخص شدند.

اگر شما یا یکی از عزیزان‌تان مجبور به ماندن در بیمارستان شدید، مطمئن شوید که اتاق شما دارای پنجره‌های بزرگ و باز با منظره درختان و آسمان است تا نمای بیرونی ساختمان دیگری. همچنین در صورت امکان بیمارستانی را با بنای بازسازی‌شده و مدرن‌تر و دارای فضای سبز و آزاد برای هرچه کوتاه‌تر کردن اقامت خود، مورد نظر قرار دهید.

به‌طور کلی، در طراحی معماری مجموعه‌ای از عوامل و ترکیبات وجود دارد که باید در نظر گرفته شود. با افزایش تحقیقات در این زمینه، آنچه طراحی معماری موفق تلقی می‌شود به تکامل خود ادامه خواهد داد و امیدواریم محیطی سالم‌تر و انسان‌محورتر ایجاد کند.

منبع /www.bigrentz.com/

مقالات مرتبط

پروژه سد ایلیسو ( ilisu )، چالش‌ها و پیامدهای آن

ایلیسو ( ilisu ) را باید یک مورد آزمایشی برجسته برای انسجام سیاست بین آژانس‌های اعتبار صادراتی و مؤسسات توسعه دوجانبه و چندجانبه در نظر گرفت. آیا دولت‌های کشورهای OECD پروژه‌ای را تأمین می‌کنند که ابتدایی‌ترین دستورالعمل‌های مالی توسعه را که آنها به طور جمعی ایجاد و تأیید کرده‌اند را نقض می‌کند؟ این یادداشت دیدگاه سازمان های غیردولتی را در مورد این سوال ارائه می دهد. مقایسه پروژه Ilisu با دستورالعمل ها و مقررات بانک جهانی و کنوانسیون سازمان ملل متحد به عنوان ضمیمه پیوست شده است.

متدهای آموزش ساختمان سازی در 2 بازه پیش و پس از کرونا

در ابتدای سال 2020 شناسایی یک ویروس تنفسی جدید در ووهان چین زندگی و سلامت خیلی از افراد را تحت تاثیر قرار داد اما تغییرات اصلی زمانی اتفاق افتاد که این ویروس به سرعت در همه­‌ی جهان شیوع پیدا کرد و نشان داد که به­‌راحتی قصد از بین رفتن ندارد، در نتیجه تمام انسان­‌ها را مجبور کرد تا خود را با شرایط جدید سازگار کنند. از زمان شیوع ویروس کرونا در جهان، سبک زندگی و روابط افراد و همچنین شرایط کاری و البته آموزش در تمام کشورها دچار تغییر شده است.

زلزله و ساختمان‌های مقاوم در برابر آن ( Top 6 Earthquake Proof )

زلزله (Earthquake) یکی از بدترین انواع بلای طبیعی است. در اصطلاح عامیانه، زلزله به عنوان تکان دادن سطح زمین تعریف می‌شود.

اکثر مرگ و میرها در صورت وقوع زلزله به دلیل ریزش سازه‌ای ساختمان‌ها، منازل، ادارات و غیره رخ می‌دهد. از این رو، نیاز حیاتی به ادغام فناوری مقاوم برای ساخت ساختمان‌های مقاوم (Earthquake Proof) در برابر زلزله به‌منظور به حداقل رساندن تلفات ناشی از آسیب‌های سازه‌ای یا شکست در اثر زلزله وجود دارد.

پاسخ‌ها

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *